شما در حال مشاهده نسخه موبایل وبلاگ

گردشگری

هستید، برای مشاهده نسخه اصلی [اینجا] کلیک کنید.

روستاهای چهارمحال بختیاری

روستای دزک- چهار محال و بختیاری

روستای دزک در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد قرار دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان، معتدل با زمستان های سرد می باشد. این روستا در گذشته از اتراقگاه های خوانین عشایر بختیاری بوده است. مردم روستای دزک به زبان فارسی با گویش لری سخن می گویند، آن ها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. اقتصاد این روستا بر فعالیت های زراعی، دامداری، باغداری، صنایع دستی و امور خدماتی استوار است.


روستای دزک به دلیل استقرار در یک ناحیه کوهستانی، مناظر طبیعی بکر، چشم انداز های زیبا و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. باغات وسیع و سرسبز، مراتع حاصلخیز، ارتفاعات پیرامون، با غارهای طبیعی و آثار تارسخی به جا مانده از گذشتگان، اهمیت و جذابیت گردشگری ویژه ای به این روستا بخشیده است.


باغات سرسبز و مصفای امیر آباد و باغ بالا از جاذبه های طبیعت زیبای روستای دزک است. این باغات چشم انداز های زیبایی دارند و ار ساله گروه کثیری از گردشگران را به سوی خود جذب می کنند. قنات گلینک نیز از دیگر جاذبه های روستا است. غار تخت ( مشهد مطلب) و غار کوه تاپو، از مهم ترین غار های آهکی ارتفاعات اطراف روستاست که چشمه سارانی نیز در آن ها جاری است. چشم انداز کوه برف پسر در زمستان بسیار زیباست.


بنای عمارت یا قلعه دزک از جمله آثار تاریخی جالب و دیدنی روستای دزک است. قلعه دزک، توسط لطفعلی خان امیر مفخم بختساری و با تاثیر پذیری از معماری قصر های اروپایی ساخته شده است.

جالب تدین قسمت این قلعه تالار سفره خانه و اتاق آئینه آن است. علانه علی اکبر دهخدا در زمان انقلاب مشروطه، مدتی در این قلعه زندگی کرده است.در حال حاضر بخش هایی از قلعه فرو ریخته و از مجموع چهار برج، تنها دو برج آن باقی مانده است. بخش هایی از اتاق آئینه نیز دچار فرسایش و ریختگی آینه ها شده است.این بنا در شمار بناهای ثبت شده تاریخی ایران است.

در داخل روستای دزک ساختمان یک حمام قدیمی با جد مانده که به احتمال زیار قدمت آن به دوره قاجار می رسد. این حمام نیز یکی از آثار دیدنی و جالب توجه روستای دزک است.
مهم ترین صنایع دستی مردم روستای دزک، انواع قالی های دستبافت است که همراه کشک و قاراقوروت به بازار عرضه می شود.

روستای دیمه چهار محال بختیاری

روستای دیمه در 10 کیلومتری شمال شرقی چلگرد و در نزدیکی کوهرنگ قرار دارد. این روستای کوهستانی از سطح دریا، در حدود 2240 متر ارتفاع دارد. اقلیم آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و برفگیر است. دیمه از ییلاق های عشایر بختیاری بوده است که در قرن اخیر به روستا تبدیل شده است. چشمه دیمه معروف ترین اثر طبیعی این روستا است و از تفرجگاه های طبیعی آن نیز به شمار می رود.

مردم روستای دیمه با گویش بختیاری سخن می گویند، مسلمانان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. درآمد مردم این روستا از طریق فعالیت های زراعی، دامداری، صنایع دستی و کار در کارگاه های بسته بندی آب آشامیدنی تامین می شود.

دشت لاله های واژگون از زیبایی های منحصر به فرد این روستاست که در فصل بهار با رنگ های واژگون سرخ و زرد، مناظر شگفت انگیز وصف ناپذیری پدید می آورند.

چشمه دیمه از زیبا ترین جاذبه های طبیعی روستا است. در اطراف و مسیر این چشمه، مراتع حاصلخیز گسترده اند و درختان بلند بلوط، کیکم و سایر درختان سردسیری، قامت برافراشته اند. به گفته کارشناسان آب های معدنی آب چشمه دیمه بهترین آب آشامیدنی شناخته شده در جهان است. در پیرامون روستای دیمه، چشمه های دیگری نیز وجود دارد که حواشی جذاب و سرسبزی دارند.

دیمه کیکاووس و دیواره صد گزی این روستا بسیار معروف است و به اعتقاد مردم روستا این دیواره از دوره پادشاهان باستانی ایران به یادگار مانده است. بر سر راه دیمه به چلگرد بر بالای تپه ای ک اکنون گورستان عمونی روستا است، قطعه سنگ هایی به طول دو متر مشاهده می شود، که به صورت عمومدی و مورب در زمین فرو رفته اند و منظره ای شبیه به دلمن ها ( قبور پیش از تاریخ) پدید آورده اند.

به نظر مردم روستا این گورها به گبرها تعلق دارند.

مراسم عروسی در روستای دیمه، با آداب و سنن محلی و غالبا در فصل های بهار و تابستان برگزار می شود. موسیقی رایج در میان مردم روستا به بیت مشهور است و معروف ترین آن ها مقام گله داری، برزگری، ابوالقاسم خان و مقام شیر علی مردون است. استفاده از پوشاک محلی در میان افراد مسن و کهنسال روستا مشاهده می شود. کشتی محلی، چوگو، بردکل و هفت بنگ از مهم ترین ورزش ها و بازی های رایج در روستاست.

مهم ترین غذاهای محلی متداول در روستای دیمه عبارتند از: کباب بختیاری، آش کاردی ( کاردین) و آش دوغ. و مهم ترین سوغات این روستا شامل سبزیجات کوهی و فراورده های لبنی می باشد.


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تورهای کیش عنوان را کلیک نمایید.

همه چیز در مورد دریای خزر (دریای مازندران)

دریای مازندران (خزر)


ویژگی های جغرافیایی دریای خزر

دریاچه مازندران (خزر) به علت عظمت وسعت آن، دریای مازندران (خزر) نامیده می شود بزرگترین دریاچه دنیا بوده و فاقد راه آبی طبیعی به دریاهای آزاد جهان می باشد و در سال های اخیر از راه کانال های ایجاد شده از طریق رود ولگا – دن به دریای سیاه متصل شده است.

دریای مازندران از نظر وسعت حدود 438 هزار کیلومتر مربع تقریبا یک چهارم مساحت ایران وسعت دارد طول دریاچه 1205 تا 1280 کیلومتر و پهنای آن 202 تا 554 کیلومتر می باشد و عریض ترین نقطه آن کمی بالاتر از سواحل جنوبی قرار دارد. عمق متوسط آن 180 متر و گودترین نقطه که نزدیک سواحل ایران واقع شده 980 متر عمق دارد حجم آب آن 790 هزار کیلومتر مکعب و سطح آب آن از سطح آب های آزاد 288 متر پایین تر است.

سواحل جنوبی آن از خلیج حسین قلی تا آستارا به خط ساحلی ایران مربوط است عمق متوسط نواحی شمال این دریا 6 متر و نواحی جنوب و جنوب غربی آن حداکثر 1000 متر است. چهار پنجم خزر شمالی کمتر از 10 متر عمق دارد و بقیه که مجاور خزر مرکزی است دارای 25 متر عمق است وسعت این قسمت حدود 27 درصد کل مساحت دریا است. عمق متوسط خزر مرکزی حدود 175 متر و عمیق ترین نقطه آن 770 متر است این بخش از حد جنوبی بخش شمالی تا خط فرضی بین دماغه کوالی و شبه جزیره آبشوران ادامه دارد. وسعت این بخش حدود 35 درصد سطح دریا است. خزر جنوبی عمق متوسط آن 225 متر و عمیق ترین نقطه آن 1000 متر است. این بخش از حد جنوبی خزر مرکزی شروع و حوزه آبگیر دریای خزر حدود 373 هزار کیلومتر مربع است که 256 هزار کیلومتر مربع آن در خاک ایران قرار دارد.

کشورهای ساحلی دریای مازندران به شرح زیر است:

  1. جمهوری اسلامی ایران با وسعت 1648195 کیلومتر مربع و جمعیت بیش از 70 میلیون نفر با 740 کیلومتر ساحل در جنوب دریای مازندران
  2. جمهوری آذربایجان: وسعت 87000 کیلومتر مربع، جمعیت بیش از 7 میلیون نفر، با 800 کیلومتر کرانه ساحلی در غرب، این جمهوری در جریان جنگل های ایران و روس و با انعقاد قراردادهای گلستان و ترکمنچای از پیکره ایران جدا شده است.
  3. فدراسیون روسیه، مساحت حدود 17 میلیون کیلومتر مربع، جمعیت 147 میلیون نفر، با 815 کیلومتر ساحل در قسمت غربی و شمال غربی دریای مازندران

  4. قزاقستان: مساحت 2717000 کیلومتر مربع، جمعیت 17 میلیون نفر، طول ساحل آن در شرق دریای مازندران 1894 کیلومتر

  5. ترکمنستان: مساحت 488100 کیلومتر مربع، جمعیت 3.5 میلیون نفر، با 1786 کیلومتر ساحل در شرق دریای مازندران​

برخی دیگر از ویژگی های دریای مازندران

دریای مازندران دارای منابع عظیم انرژی می باشد که از جذابیت های اصلی آن به شمار می رود برای جمهوری آسیایی مرکزی که در خشکی محصور هستند و به بازارهای جهانی دسترسی ندارند مسأله انتقال انرژی به بازارهای مصرف و مسیر خطوط لوله های نفت و گاز از اهمیت فوق العاده برخوردار است. دریای مازندران از لحاظ تأثیر گذاری بر شرایط آب و هوایی مناطق همجوار و به طور کلی چرخه زیست محیطی جهان حائز اهمیت است و از سوی دیگر منابع آبزیان این دریا برای ساکنان آن جنبه حیاتی دارد. متوسط صید آبزیان سالانه حدود 600 هزار تن می باشد. این دریا مأمن طبیعی با ارزش ترین و قدیمی ترین آبزی به نام ماهیان خاویاری (استروژن) می باشد که 90 درصد خاویار جهان بوده و سالانه بیش از 700 تن خاویار از این دریا استحصال می شود.

پیشنهاد تورآگهی: آشنایی با جاذبه‌های گردشگری لاهیجان و گیلان


با تورآگهی همراه باشید.

همواره سواحل دریای مازندران یکی از مهم ترین و اصلی ترین مقاصد گردشگری و تفریحی مردم ایران و به خصوص تهرانیها است به گونه ای که به محض مواجه شدن با تعطیلات چند روزه هر چند کوتاه، به راحتی و با هزینه کم میشه همدم آرامش غروب دریا شد. اگر قصد سفر به سواحل شمالی کشور در قالب تور رو دارید می توانید از سایت تورآگهی بهترین پیشنهادهای سفری رو در قالب تور شمال، و یا حتی اگه علاقه مند به جنوب هستید، می تونید به پیشنهاد های ویژه تورهای کیش ما سری بزنید.

تورآگهی، ارائه دهنده جدیدترین پیشنهادهای مسافرتی برای شما

راهنمایی گشت گذار در بازار سنتی اشرفیه

راهنمای گشت گذار در بازارهای سنتی اشرفیه

خرید کردن یکی از لذت های سفر است . معمولا در روزهای سفر ، دغدغه ها و مشغولیت های هر روزمان را نداریم و ازادانه تر می توانیم در بازار ها بگردیم . از طرفی بعضی از سفر ها با هدف اصلی بازار گردی انجام میشود . بازار های هفتگی شهرستان های استان گیلان از معروف ترین بازار های سنتی به حساب می اید که از دیرباز مشتریان منظم خود را داشته است . شهرستان << آستانه اشرفیه >> تعدادی از این بازار هارا دارد که در خود شهر یا مناطق اطرافش برپا میشود و فروشندگان از روستاهای اطراف به ان جا امده است ، انواع محصولات خوراکی و پوشاکی و صنایع دستی را به خریداران عرضه میشود. بافت سنتی این بازارها ، نوع محصولات و مهم تر از همه نحوه تعامل فروشندگان با خریداران، فضای متفاوتی ایجاد می کند که باعث می شود هر مسافری بخواهد برای یک بار هم شده ، لذت گشت گذار در این روز بازارهای متفاوت از پاساژ های شهری تجربه کند. در این راهنمای سفر ، به معرفی بازارهای هفتگی استانه اشرفیه که هر کدامشان در روز خاصی برپا میشود، پرداخته ایم.

پیش به سوی گیلان وبازار سنتی اشرافیه

خودروی شخصی : به جز خود گیلانی ها و مازندرانی ها که از جاده ی ساحلی خزر برای رسیدن به آستانه اشرافیه استفاده می کنند ، بقیه باید وارد مسیر قزوین به رشت شوند . در انتهای ازادراه قزوین _رشت و حدود 15 کیلومتر مانده به رشت ، جاده ای در سمت راست تان شما را به شهر سنگر می برد. بعد از سنگر هم به کوچصفهان می رسید و ان جا باید به راست بپیچیند تا کمتر از 20 کیلومتر بعد به استانه اشرافیه برسید.

با اتوبوس: تعاونی <<سیر سفر >> در ساعات مختلف روز ، اتوبوس در مسیر پایانه غرب تهران به آستانه اشرافیه دارد که قیمت بیلت اتوبوس های معمولی 18 هزار و 500تومان و اتوبوس های وی ای پی 28هزار تومان است.

هرروز یک بازار در آستانه اشرفیه

دوشنبه وپنجشنبه: بازار هفتگی اصلی آستانه اشرافیه در روزهای دوشنبه وپنجشنبه هر هفته برپا میشود . محل این بازار ها خیابان اصلی شهر یعنی خیابان بهشتی است . به جز برنج که کالای اصلی این بازار است ، می توانید بعضی از انواع صنایع دستی را که با کنف ابریشم یا پشم بافته میشود و البته بادام زمینی و تخم مرغ محلی هم در این بازار خریداری میشود .

شنبه : شنبه ها میتوانید به روستای <<لسکوکلایه>> یا روستای <<تجن گوکه>> بروید. برای رفتن به لسکوکلایه باید در

شمال آستانه ، وارد جاده ی استانه به کیانشهر شوید و حدود 2 کیلومتر که از شهر دور شدین جاده فرعی سمت راستان را انتخاب کنید . تجن گوکه هم در حومه جنوب غربی است و برای رسیدن به ان باید از میدان کیسم وارد جاده ای شوید که در کنار مسیل حشمت رود است .

یکشنبه: روستای <<دستک>> در کنار دریاست و به جز بازار ماهی اش همه روزه برقرار است ، یکشنبه بازار هم دارد. برای رفتن به دستک باید ابتدا به بندر کیانشهر در شمال آستانه اشرفیه بروید و ان جا مسیر سمت راست را انتخاب کنید .

سه شنبه: اگر سه شنبه در ان منطقه هستید به بازار دهکا بروید و برنج مرغوب بخرید. دهکا در جاده کیانشهر به دستک

چهارشنبه:چهارشنبه بازار بندر کیانشهر معروف است و انواع گوشت مرغ ماهی و سبزیجات در ان به فروش برسد

اثار تاریخی : در شهر آستانه اشرافیه ، به جز بازارهای داخلی و حومه ای می توانید به ارامگاه استاد معین ، پل خشتی نیاکو و بقعه ی سید جلال الدین اشراف بروید.


جاذبه های گردشگری شهرستان رودبار

جاذبه های گردشگری شهرستان رشت

جاذبه های گردشگری شهر بندرانزلی.

پیشنهاد ما به شما تور کیش از مشهد با اژانس های مسافرتی

ارومیه-آذربایجان غربی-جلگه ای غنی از رودهای بار اندوز

ارومیه-استان آذربایجان غربی-ایرانگردی

شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی در جلگه ای به طول ۷۰ کیلومتر و به عرض ۳۰ کیلومتر در کنار دریاچه ارومیه قرار دارد. این جلگه از رسوبات غنی رود های باراندوز چای، روضه چای و نازلو چای پوشیده است.

مغرب دریاچه بیشتر مورد توجه ملل پیش از تاریخ بوده است و تپه های باستانی زیادی در آنجا دیده میشود. یکی از این تپه ها، گوی تپه ( ۶ کیلوتری جنوب شرقی ارومیه) است که با قدیمی ترین تپه های بین النهرین، آسیای صغیر و فلات ایران در رقابت است. از سوی دیگر منسوب کردن زرتشت به ارومیه و نیز این که یک یا دوتن از حواریون زرتشت که در تولد عیسی(ع) به بیت اللحم رفته بودند در ارومیه مدفونند؛ حاکی از آن است که این شهر یکی از بزرگترین کانون های مذهبی و علمی در گذشته های دور بوده است.

پس از ظهور اسلام نیز ارومیه بعد از مراغه، دومین شهر آذربایجان به شمار می رفته است. از قرن ۱۵ که ترکان عثمانی، جایگزین امپراتوری روم شرقی شدند؛ بازار ارومیه به عنوان شهر سر حدی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و دارای برج ‌و باروی مهمی شد. برج سرگنبد و مسجد جامع ارومیه هر دو یادگار عظمت تمدن اسلامی به شمار می روند.

نام شهر ارومیه و سرگذشت تاریخی آن

کرانه غربی دریاچه ارومیهارومیه را قدیم گیلزان می نامیدند. در این باره که نام باستانی ارومیه چه بوده، اطلاع درستی در دسترس نیست. گروعی به اشتباه آن را با شهر باستانی چی چست (شیز) یکی می دانند.

تورآگهی افتخار میزبانی شما را دارد

توسعه شهر

بافت قدیمی ارومیه جنبه دفاعی و نظامی داشته ولی اکنون آن بافت درهم ریخته و مانند سایر شهر های تاریخی ایران از هر طرف در حال توسعه و رشد سریع است. ارومیه با پشت سر گذاشتن وقایع ناگوار جنگ جهانی اول به تدریج آرامش خود را به دست آورد. امروزه با گذشت زمان به علت مهاجرت روستاییان در توسعه شهر ارومیه تفاوت های چشنگیری دیده میشود.

اوضاع اجتماعی ارومیه

ارومیه شهری است بسیار زیبا و تمیز و بر عکس سایر شهر های ایران، اطراف آن پر جمعیت و آباد است. انواع درختان عظیم در میان چمنزار های سبز و خرم و باغات و بوستان های با صفا ک املاک آن قبلا توسط خرده مالکان خریداری و تقسیم شده است.

ساکنان مسلمان ارومیه که به زبان ترکی آذری تکلم و به زبان فارسی مکاتبه و به زبان عربی دعا و نماز می خوانند؛ اغلب از ساکنان قدیمی و اصیل این شهر می باشند که از چندین ایل و طایفه تشکیل شده اند و مشهور ترین آنها ایل معروف افشار است.

اوضاع اقتصادی ارومیه

ارومیه از نظر کشاورزی و باغداری و دامداری خود کفا بوده و در رشته دامپروری در بین مناطق کشور مقامی شایسته داراست.

کشت چغندر نیز برای این که کارخانه قند ارومیه را تغذیه می کند دارای اهمیت است. ارومیه یکی از مهم ترین مراکز کشت توتون آذربایجان است. از جمله محصولات این شهر حاصلخیز در درجه اول انگور و در درجه دوم سیب درختی که به مقدار زیاد و بسیار مرغوب به دست می آید و به کشور های روسیه و آلمان صادر می شود.

دامپروری و دامداری در منطقه ارومیه به علت وجود سلسله جبال زاگرس در غرب و رطوبت دریاچه ارومیه که در شرق آن واقع است وضع خاص و مستعدی را به وجود آورده است که برای دامپروری بسیار مناسب است.

فرهنگ ارومیه

شهر تاریخی ارومیه از قرن ها پیش، مهد تمدن و مرکز علم و دانش بوده و آثار مکشوفه از تپه های تاریخی « گوی تپه » و « حسنلو» گواه بارز این ادعاست.

بناهای تاریخی و نقاط دیدنی ارومیه

۱_ آتشکده تمر، واقع در دو کیلومتری قریه تحر و حومه قوشچی

۲_ بخش قلعه، واقع در دو کیلومتری شمال شرقی ساحل دریاچه ارومیه

۳_ تپه حسنلو، واقع در نقده

۴_ تپه کردلر، واقع در حاشیه جنوب غربی جاده ارومیه گلماخانه

۵_ خان تختی واقع در کوه قریه خان تختی، حجاری اردشیر بابکان

۶_ سه گنبد، واقع در داخل شهر آثار عهد سلجوقیان

۷_ قلعه دیم ، واقع در محال برادوست

۸_ قلعه شهر بابک، واقع در محال صوماری

۹_ کاظم داشی، واقع در دریاچه ارومیه به صورت شبه جزیره

۱۰_ کلیسایه ننه مریم، واقع در داخل شهر خیابان خیام

۱۱_ آثار عتیقه گوی تپه، ‌واقع در قریه گوی تپه سه کیلومتری ارومیه

۱۲_ مسجد جامع، واقع در مرکز شهر، جنب بازار

۱۳_ مسجد سردار، در مرکز شهر

۱۴_ قوچ سنگی

۱۵_ بازار ارومیه

۱۶_ موزه ارومیه

۱۷_ ساختما شهرداری.

ارومیه شهری توریستی و شهری شفا بخش

کرانه های دریاچه ارومیه مناظری دلنشین و بی نظیر دارند. آب دریاچه به علت داشتن املاح زیاد بسیار غلیظ و شور است و شنا کردن در ان باعث می شود که پوست دوار چین و چروک نشود و دائم صاف و شفاف و جوان بماند. در صورتی ک آب های دیگر چنین خاصیتی را ندارند.

گردشگاه های ارومیه

گردشگاه های طبیعی بند واقع در قریه بند حومه شهر ارومیه ۲_ گردشگاه نازلوچای، در ۲۰ کیلومتری شمال شهر ۳_ گردشگاه سیر، در هفت کیلومتری کوهی به همین نام ۴_ گردشگاه دره قاسملو منطقه سر سبز با چشمه های روان ۵_ پیست اسکی خوشا که در ۳۶ کیلومتری غرب ارومیهقرار دارد.

پارک های ارومیه

۱_پارک ساعت ۲_ پارک شهر ۳_ پارک پامچال ۴_ پارک گلستان ۵_ پارک جنگل.

سوغاتی های ارومیه

۱_ صنایع دستی، شامل صنایع چوبی که از چوب گردو و گلابی ساخته شده است ۲_ عرقیات ارومیه، عرق بیدمشک که بادام پرورده در عرق بیدمشک است که با شیوه قند به صورت نقل در می آید و بسیار معروف است ۴_ حلوای گردو و هویج که در زمستان تهیه می شود.

نقاط دیدنی استان آذربایجان غربی

اشنویه: کتیبه کله شین ( جنوب غربی اشنویه)؛ بوکان: تپه های باستانی در مرکز شهر؛ پیرانشهر: مناظر طبیعی و کوهپایه ها؛ تکاب: باقیمانده آثار قلعه و قصر بزرگ و با شکوه تخت سلیمان؛ چالدران( سیه چشمه): قره کلیسا ( کلیسای طادئوس)، آرامگاه سید صدرالدین؛ خوی: مسجد مطلبخان، برج شمس تبریزی ( مناره)، دروازه سنگی خوی، بازار خوی، مسجد سیدالشهدا، دژ بسطام، موزه شهر خوی، پل خاتون، کلیسای سورپ سرکیس، پل قطور؛ سردشت: آبشار شلماش؛ سلماس: کلیسای هفتوان( سورپ گئورگ)، نقوش بذجسته خان تختی، آبگرم ( ایستی سو)؛ ماکو: کاخ و موزه باغچه جوق، دخمه سنگی فرهاد، پل تاریخی پنجشنبه چشمه؛ مهاباد: دخمه مادی ( فقر گاه)، مسجد جامع مهاباد، غار فخریگاه، غار سهولان؛ میان دو آب، سد زرینه رود؛ نقده: تپه باستانی حسنلو.


تورهای کیش را با ما دنبال کنید.

روستای دیدنی کجور استان مازندران

استان مازندران و جاذبه های دیدنی آن

روستای دیدنی کجور استان مازندران

روستای ییلاقی کجور که در دره های زیبای البرز مرکزی استقرار یافته، طبیعتی سرسبز، آب و هوایی خوش و چشم انداز های بسیار زیبایی دارد. این روستا در 85 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر قرار دارد.

بنابر اسناد و مدارک موجود، شهر قدیمی کجور، مرکز ناحیه رویان و بعدها پایتخت رستمدار بوده است. در کتاب مسالک الممالک اصطخری، از کوه های روینچ (رویان) نام برده شده استگ

یاقوت حموی در معجم البلدان (623ه.ق) رویان را شهری بزرگ و کوره وسیعی از کوه های طبرستان می داند.

مردم روستای کجور به زبان مازندرانی و طبری با واژگان پهلوی سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب جعفری هستند. اقتصاد روستای کجور بر پایه فعالیت های زراعی، خدمات و تولید صنایع دستی استوار شده است.

کجور، بافت مسکونی متراکم و محلات بسیار قدیمی دارد و در دامنه های کوه های جنگلی استقرار یافته است.

حواشی رودخانه پر آب و زیبای کجور که پس از طی مسیری به رودخانه چالوس می پیوندد، مکان مناسبی برای ماهیگیری و گذران اوقات فراغت گردشگران به شمار گی آید. چشمه انگیل، با آب زلال و فراوان، اتراق گاهی مناسب دارد.

در دو کیلومتری روستا، شهر قدیمی کجور معروف به خراب شهر پایتخت قدیمی رویان قرار دارد. شهر قدیمی کجور در زمان حمله مغول تخریب شد. قلعه کجور معروف به دور قلعه یا سوته قلعه، در این شهر قرار دارد.

زیارتگاه طاهر و مطهر، برج آجری کوچک و چهار ضلعی است که کتیبه آجری از آیات قرآنی دارد. این بنا در سال 829 ه.ق ساخته شده است. زیارتگاه عبدالله در شرق روستا، بقعه خالق شیوب و بقعه حسن شهید، از دیگر آثار مذهبی و تاریخی روستای کجور هستند.

مراسم ها و آئین ها روستای دیدنی کجور

از مراسم و آئین های ویژه مردم روستای کجور می توان به مراسم نامگذاری نوزاد، دهه حمام، دندان سری، نوروز خوانی، تیر ماه سیزدا شو، بیست و ششم نوروز ماه و مراسم باران خواهی و آفتاب خواهی (برای بارش باران یا برآمدن آفتاب) اشاره کرد.

کشتی لوچو از بازی های محلی است. موسیقی کجور، بر پایه نغمه ها و ملودی های چوپانی مازندرانی همراه است.امیری، کشنی مقدم و طالب طالبا از آهنگ های قدیمی روستاست که با سازهای نی، سرنا و دهل همراهی می شود.

پوشاک مردم روستا سنتی و قدیمی است. صنایع دستی آن شامل قالی بافی، نمد مالی، بافت لباس های سنتی، کلاه نمدی، جوراب، چوخا، کال چرم و تهیه انواع ابزار آلات فلزی و چوبی کشاورزی است.

از غذاهای محلی کجور می توان به انواع آش های سیر، اردیم، سراج، دوغ و انواع غذاها با برنج مانند طعام پلا، گرماس پلا، گورس پلا، عدس پلا، گوشت پلو، و انواع خورشت مانند خورشت کدو، کده کشتی، بیشه واش، سرجوی، یخنی، تچ ماچ و خورشت ترس اشاره کرد. تهیه انواع شیرینی مانند مشکی حلوا، آرد حلوا، بادونه، دمکو، برساق، انواع مربا و کماج در روستا رواج دارد.


از اینکه با تورآگهی همراه هستید سپاسگذاریم.

الف) مطالعه مطالب گردشگری بیشتر:

ب) پیشنهادهای مسافرتی تورآگهی: